Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sekcje KSSM UJ

Jedną z podstawowych form aktywności KSSM UJ jest działalność sekcji tematycznych. Podczas cotygodniowych spotkań osoby, które połączyły wspólne zainteresowania, poszerzają swoją wiedzę poprzez dyskusję nad wybranymi tekstami czy przygotowanymi referatami.

Na przestrzeni lat zmianom uległa ilość i przedmiot zainteresowań sekcji tematycznych, działających w ramach KSSM UJ. Obecnie w ramach koła funkcjonuje 10 sekcji  – Sekcja Amerykańska, Sekcja Ameryki Łacińskiej, Sekcja Bałkańska, Sekcja Myśli Politycznej, Sekcja Organizacji Międzynarodowych, Sekcja Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Sekcja Strategii i Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Sekcja Europy Wschodniej, Sekcja Problemów Środowiska Naturalnego, Sekcja Europejska.

Koordynatorka: Maria Karbowiak

Chcesz wiedzieć co naprawdę dzieje się w Stanach Zjednoczonych? Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat polityki amerykańskiej i procesów zachodzących za oceanem? Interesuje cię dlaczego tak trudno od kilkunastu lat Amerykanom wywiązać się z obietnic klimatycznych, humanitarnych, czy współpracy? Sekcja Amerykańska KSSM UJ zrzesza studentów zainteresowanych wydarzeniami i zjawiskami (również nie tylko stricte politycznymi) jakie odbywają się w Stanach Zjednoczonych i ich wpływem na resztę świata. Każdy, nie ważne od stopnia zaawansowania wiedzy na temat USA poszerzy tu swoje zainteresowania tym państwem, dowie się nowych rzeczy, czy też zrozumie kwestie, które dotychczas były może niejasne, a mają one wpływ na funkcjonowanie Stanów Zjednoczonych oraz reszty społeczności międzynarodowej.

 

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.

Koordynator: Hubert Bieniek

Wiesz, że Meksyk nie leży w Ameryce Południowej i że w Brazylii nie mówi się po brazylijsku, ale chciał(a)byś dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego regionu? Jeśli tak, to ta sekcja jest właśnie dla Ciebie!

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.

Koordynatorka: Valerija Blagojević

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.

Koordynator: Eduard Bukata

Głównym celem sekcji jest utworzenie naszego własnego, millowskiego ryneczku idei, gdzie będziemy mogli przedyskutować obecną sytuację międzynarodową oraz krajową, porozmawiać o ideach, jak również zachodzących procesach.

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.

Koordynatorka: Anna Zaremba

Jesteś ciekawy jak działają największe organizacje międzynarodowe na świecie? Chcesz zdobyć praktyczne informacje na temat tego, jaki wpływ mają one na społeczeństwo? Zastanawia cię, czy ich działania są efektywne? Świetnie się składa! Podczas zajęć Sekcji Organizacji Międzynarodowych w nieformalnej atmosferze wspólnie postaramy się odpowiedzieć na nurtujące nas wszystkich pytania!

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.

Koordynator: Mateusz Kubasiewicz

Sekcja Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej KSSM UJ zrzesza studentów zainteresowanych wydarzeniami i zjawiskami jakie odbywają się na tym obszarze. Spotkania są wielotematyczne, a omawiana materia jest ograniczona jedynie wspólnym regionem występowania. Poruszane są zatem tematy środowiskowe, bezpieczeństwa, kultury, religii, relacji międzypaństwowych czy systemów politycznych. Celem sekcji jest rozbudzanie zainteresowania tym regionem oraz pogłębianie interdyscyplinarnej wiedzy z jego zakresu.

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.

Koordynatorka: Katarzyna Sypień

Siły militarne i ich rola w kształtowaniu tematyki międzynarodowej, terroryzm, przestępczość zorganizowana, broń atomowa, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo ekologiczne, światowe i regionalne sojusze, strategie państw i organizacji – to tylko część tematów, które będziemy poruszać w ramach sekcji. Jeśli ciekawi Cię któryś z nich, nie zwlekaj i dołącz do naszego zespołu! Od czego zależy reszta tematyki? Od Ciebie! Niezależnie od tego, czy od dziecka grasz w gry strategiczne i śledzisz prace nad nowymi modelami okrętów wojennych i myśliwców, czy od pół roku interesujesz się układem sił w Azji Południowo-Wschodniej, z pewnością znajdziesz w Sekcji miejsce do rozwoju swoich pasji i podzielenia się swoją wiedzą z resztą członków i członkiń. Zapraszam także tych, którzy o współczesnym bezpieczeństwie międzynarodowym oraz aspektach strategicznych chcą się dowiadywać od zera – mam szczerą nadzieję, że Sekcja pozwoli rozwinąć Wasze bezpiecznikowe skrzydła i uzupełnić wiedzę nabywaną w toku studiów oraz wzmocnić kompetencje miękkie.
Mafie, dobra zabawa i herbatka czekają oraz niezmiennie zapraszają na pierwsze i każde kolejne spotkanie!

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.

Koordynatorka: Barbara Stachura

Chcesz wiedzieć co naprawdę dzieje się na Ukrainie? Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat Rosji? Chcesz dowiedzieć się jak rzeczywiście jest na Białorusi? W takim razie Sekcja Europy Wschodniej KSSM UJ idealnie do Ciebie pasuje. Sekcja skupia studentów o różnym poziomie wiedzy na temat Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii oraz państw Kaukazu Południowego. Na spotkaniach sekcji omawiamy najnowsze wiadomości z tych państw. Zajęcia także poszerzą Twoją wiedzę o tym obszarze, a wyjazdy na seminaria i konferencje pozwolą Ci wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.

Koordynatorka: Wiktoria Drapała

Dzisiaj, jak nigdy wcześniej, potrzebna jest wysoka świadomość środowiskowa. Świat zmienia się zbyt szybko i zbyt gwałtownie. Złożoność procesu globalnego ocieplenia, nadmierne wykorzystywanie surowców naturalnych, przełowienie mórz i oceanów, wycinka obszarów leśnych zmuszają do działania, a przynajmniej do chwili refleksji. Scenariusz, który najprawdopodobniej czeka nas wszystkich wymusza pytanie – jak nauczyć się dbać o środowisko? Sekcja Problemów Środowiska Naturalnego postara się odpowiedzieć na to pytanie podnosząc świadomość społeczną, prowadząc analizy zachodzących procesów i współpracując z innymi jednostkami akademickimi działającymi na rzecz ochrony środowiska.

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.

Koordynatorka: Ilona Poselużna

„A po za tym sądzę że UNIA EUROPEJSKA powinna zostać zniszczona.” lub „Stary kontynent już się nie liczy.” Jeśli wierzysz w te słowa niestety ta sekcja nie jest dla Ciebie, ale jeśli sądzisz, że UE ma swoje wady ale również szereg zalet, interesują Cię relacje pomiędzy państwami Starego Kontynentu, rola Polski w Europie, V4, Bałkany czy relacje Europa a Reszta Świata. To ta sekcja jest właśnie dla Ciebie!

Nie czekaj, dołącz do Naszej grupy na Facebooku.