[Archiwum] Pojedynek Akademicki – „XXI w. nie będzie wiekiem Stanów Zjednoczonych”

Plakat promujący wydarzenie pt. XXI w. nie będzie wiekiem Stanów Zjednoczonych

XXI w. nie będzie wiekiem Stanów Zjednoczonych.

Tak oto brzmiała teza debaty, która odbyła się w środowy wieczór 12-go grudnia, zorganizowanej przez Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych  oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Do debaty stanęli naprzeciw siebie doktorzy Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Obrony tezy podjął się Pan dr Marcin Grabowski, natomiast po stronie opozycji zasiadł Pan dr Tomasz Pugacewicz. Warto wspomnieć, że obydwaj Panowie są byłymi słuchaczami najlepszych amerykańskich uniwersytetów zajmujących się stosunkami międzynarodowymi. Organizatorzy byli pod wrażeniem liczby przybyłych. W wydarzeniu uczestniczyło bowiem 112 osób, a swą obecnością uświetnił je Pan prof. Andrzej Mania.

Spór dotyczył przede wszystkim Stanów Zjednoczonych i ich mocarstwowości, której może zagrozić rosnąca potęga Chińskiej Republiki Ludowej. Zadaniem Pana dr Pugacewicza było obalenie tezy poprzez wykazanie, iż USA pomimo szybko rozwijającego się rywala, trzyma rękę na pulsie i nie zamierza opuścić piedestału. Pan dr Grabowski dysponował mocnymi argumentami, jednak głosowanie przeprowadzone pod koniec debaty wykazało, iż przedstawicielowi opozycji udało się obalić tezę.

Uczestnikom, Panu profesorowi Mania oraz Szanownej widowni bardzo dziękujemy za przybycie.